Żywienie szczeniąt

Posted by on Kwi 18, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

Żywienie szczeniątDla piesków do 3 tygodnia wyłącznym pokarmem jest mleko matki. Zdarzają się sytuacje, gdy nie musimy je zastąpić substytutem.

Co może być substytutem mleka matki dla szczeniaka?

Siara, czyli mleko matki, to najlepszy pokarm dla małych szczeniąt. Zawarte w nim immunoglobiny G zawierają przeciwciała niezbędne dla nieodpornego organizmu. Zawsze należy dążyć do tego, by nowo narodzony szczeniak spożywał mleko matki, na przykład odciągać je od matki i karmić nimi maluchy. Jeżeli jednak matka nie żyje lub porzuciła małe niezbędne jest zastąpienie go specjalnym mlekiem dla szczeniąt, które zawiera białko mleka oraz tłuszcze niezbędne do prawidłowego rozwoju szczeniaka. Ma formę proszku i można kupić je w dużych, ekonomicznych opakowaniach. Substytut mleka matki możemy również zrobić samodzielnie. Potrzeba do tego koziego lub krowiego mleka, żółtka jaja kurzego, wysokiej jakości oleju roślinnego, suplementu witaminowego w kroplach, a także rozdrobnionego twarogu i węglanu wapnia. Strawność mleka zwiększymy dodając do mleka enzymy (beta – galaktozydazy). Przed wykonaniem takiej mieszanki warto zasięgnąć wiedzy u weterynarza lub doświadczonego hodowcy.

Ryzyko związane z używaniem substytutów mleka

Naturalne mleko matki uwzględnia specyficzne potrzeby szczeniaków na różnym poziomie ich rozwoju i na tej podstawie reguluje dostarczanie poszczególnych witamin mikroelementów. Sztuczne mleko nie jest w stanie uwzględnić tego typu zmian, z tego powodu nie jest tak doskonałe. Zdarza się, że podając produkt zastępczy dostarczymy psiakowi zbyt dużo jakiegoś elementu.
Efektem ubocznym stosowania preparatów komercyjnych lub domowych mieszanek mogą być zaburzenia trawienne. W przypadku wystąpienia zaparć można podać psiakowi wywar z siemienia lnianego, a przy biegunce – z marchewki. Można delikatnie masować szczenięce brzuszki po jedzeniu, aby pobudzić proces trawienny.

Jak karmić szczeniaki?

Do karmienia szczeniąt używamy buteleczek ze sklepów zoologicznych, które wyposażone są w dziurki. Najlepiej jeśli wylatuje z nich kilka kropli mleka na minutę. Imituje to naturalny odruch ssania, jak w przypadku ssania sutka matki i zapobiega zakrztuszeniu. Lepiej nie karmić szczeniąt strzykawką, ponieważ mogą się zachłysnąć. Pieski z zaburzonym odruchem ssania najlepiej podawać mleko przez sondę wprowadzoną do przełyku. Jak często karmić szczenięta? W naturalnych warunkach szczenięta pija mleko matki nawet co 2 godziny. W przypadku sztucznego żywienia, do 2. tygodnia życia karmimy je 9 razy na dobę, potem możemy ograniczyć się do siedmiu z 5-6 godzinną przerwą w nocy. Dietę stało wprowadzamy w 3-4 tygodniu życia psa. Robimy to stopniowo, dodając do standardowego pokarmu rozdrobnione i zwinięte w kulkę kawałki mięsa. Po tygodniu do diety możemy dodać nabiał, w następnym – węglowodany. Kolejne składniki pokarmu wprowadzajmy stopniowo, obserwując reakcje pieska. Po ósmym, dziewiątym tygodniu możemy zacząć eliminować mleko lub substytut.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *