Żywienie psów – ABC

Posted by on Kwi 14, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

Żywienie psów - ABCŻywienie psa to jeden z kluczowych elementów prawidłowej opieki nad psem. Potrzeby psa zmieniają się wraz z wiekiem oraz indywidualnymi predyspozycjami. Jedzenie zawsze musi być pełnowartościowe i zbilansowane. O czym warto pamiętać?

Ile powinien zjadać pies?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, bowiem każda karma ma inny skład oraz właściwości. Tak samo i psy różnią się pomiędzy sobą wiekiem, wielkością oraz aktywnością fizyczną, co determinuje zróżnicowane potrzeby żywieniowe. Najlepiej kierować się zaleceniami producenta danej karmy i ich przestrzegać. Pies potrzebuje w diecie przede wszystkim białka, węglowodanów, tłuszczy oraz witamin i minerałów. Tylko obecność wszystkich tych składników w odpowiednich proporcjach zapewni psu zdrowe i szczęśliwe życie.

Mięso w diecie psów

Psy są zwierzętami mięsożernymi, z tego powodu mięso powinno być najważniejszym składnikiem psiej diety. Nie ukrywajmy, wysoką jakość i duży procent mięsa w składzie nie zagwarantują naj najtańsze karmy. Mając na uwadze zdrowie naszego psa, lepiej wybrać karmy z wyższej półki. Zawsze czytajmy skład, czy mięso nie jest zastąpione produktami zbożowymi, które są o wiele gorzej przyswajane przez organizm psa, a także dostarczają mu niewiele składników wartościowych i witamin. Oczywiście, mięso to nie wszystko. Zbilansowana dieta to dieta wysokobiałkowa z odpowiednią ilością tłuszczu i węglowodanów, zgodną z dziennymi wymogami żywieniowymi. Jeśli chodzi o rodzaj mięsa, psy mogą jeść wszystkie gatunki, jednak najzdrowsza jest wołowina, cielęcina oraz drób. Wartościowe są podroby, takie jak wątroba, nerki, śledziona, oraz serca. Dla szczeniąt odpowiednie jest mięso końskie, które wcześniej należy włożyć do zamrażarki na kilka dób w celu zniszczenia wirusów i pasożytów.

Ryby, kości i mleko

Psom podajemy wyłącznie ryby surowe po usunięciu ości. W żadnym wypadku nie dokarmiamy pieska rybami smażonymi, czy wędzonymi. Jeżeli chodzi zaś o kości, są one smakołykiem dla każdego psa, który wzmacniają zgryz i są źródłem substancji mineralnych. Można je podawać naszym pupilom, ale pamiętajmy o tym, by kości nie były zbyt wygotowane i nie pochodziły ze starych zwierząt. Unikajmy również drobiowych kostek, na przykład piszczelowych, ponieważ łatwo się łamią na ostre i cienkie kawałki, które mogą uszkodzić narządy wewnętrzne. Z kolei mleko podajemy wyłącznie szczeniętom i karmiącym sukom. Musi by ono dobrze zakwaszone lub świeże, w przeciwnym razie wywoła sensacje żołądkowe.

Pokarmy roślinne i przyprawy w psiej diecie

Pokarmy roślinne są źródłem energii dla psów. Bardzo dobrym produktem jest ryż, który jest dobrze przyswajalny. Z kolei ziemniaki trawione są bardzo słabo. Odradzamy również podawanie psom roślin strączkowych, gdyż wywołują one wzdęcia i są ciężkostrawne. Takie samo działanie na psi układ trawienny ma kapusta. Nie przyprawiamy jedzenia dla psa z wyjątkiem soli, która jest niezbędna w przemianie materii.

Sucha i mokra karma

Sucha karma jest alternatywą dla świeżego mięsa. Dobra karma zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze naszemu psu w odpowiednich dla niego proporcjach. Możemy je podawać bez dodatków lub polać jej wywarem mięsnym lub wodą. Dając psu cuchą karmę pies powinien mieć dostęp do świeżej i czystej wody. Urozmaiceniem karmy suchej jest karma mokra dostępna w wielu różnych smakach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *