Twój pies ma alergię?

Posted by on Kwi 19, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

Twój pies ma alergięZ więcej psów reaguje alergicznie na kurz, nikiel czy pyłki roślin. Pośród wszystkich rodzajów alergii, sporą część stanowią alergie na składniki zawarte w pożywieniu.

Przyczyny alergii pokarmowej

Do substancji silnie alergennych należą zwierzęce oraz roślinne białka. W największej ilości znajdują się one w roślinach strączkowych, pszenicy i pomidorach. Innym popularnym alergenem są różne substancje chemiczne i sztuczne konserwanty. Przyczyny wystąpienia reakcji alergicznej są trudne do jednoznacznego określenia. System immunologiczny gwałtownie reaguje na pojawienie się cząsteczek alergizujących i wytwarza przeciwciała wiążące się z antygenami, czyli cząsteczkami alergizującymi. W wyniku tego połączenia powstają stany zapalne. Mogą przybrać one rozmaitą formę: kataru, wysypki, a nawet bardzo groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Alergia nie musi być wrodzona i może pojawić się z wiekiem. Nierzadko, powstaje ona dopiero po długotrwałym działaniu czynnika uczulającego, na przykład stale pojawiającego się składnika w pokarmie podawanym psu każdego dnia. Do pojawienia się odczynu uczuleniowego może również przyczynić się choćby bakteryjna infekcja jelit, czy nieszczelna wyściółka śluzowa w jelicie powodująca dostawanie się do krwiobiegu toksyn.

Objawy alergii u psów

U psów najczęściej mamy do czynienia z objawami skórnymi, takimi jak wysypka, świąd, swędzenie albo miejscowe linienie. Swędzące miejsca psy drapią i gryzą, co zwiększa zapalenie, zanieczyszcza rany i prowadzi do jeszcze większego dyskomfortu. Poza reakcjami skórnymi, u alergików spotykamy problemy z układem pokarmowym. Pies może mieć nudności, biegunkę oraz wymioty. Towarzyszy temu apatia, senność i ogólny spadek nastroju. Jeżeli podejrzewamy, że nasz piesek ma alergię, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza i potwierdzić diagnozę oraz znaleźć alergen. Długotrwała i nieleczona alergia prowadzi do wyniszczenia organizmu, chudnięcia i depresji. Lekarz weterynarii powinien wykluczyć również inne przyczyny związane z symptomami. Podobne objawy towarzyszą nietolerancji pokarmowej, czy złemu funkcjonowaniu gruczołu tarczycy.

Dieta dla psów z alergią

Na początku, należy wyeliminować z diety czynnik uczulający. U psów stosujemy dietę eliminacyjną, która polega na zastąpieniu dotychczasowego pożywienia nieuczulającym jedzeniem. Po kilku tygodniach takiej diety można stopniowo dodawać po jednym nowym składniku, za każdym razem bacznie obserwując, jak reaguje nasz pupil. Zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, który ustali czy skomponowana przez nas dieta jest zbalansowana i w pełni wartościowa. Być może konieczne będzie podawanie psu dodatkowych witamin w postaci suplementów. Nowy jadłospis będzie towarzyszył zwierzęciu do końca życia. Pod żadnym pozorem nie możemy wykazać się niekonsekwencją i podawać psu zakazanych smakołyków – może to być groźne dla jego zdrowia.

Karmy dla psów-alergików

Na rynku znajdują się specjalne karmy dla alergików. Zawierają one nisko uczulające białko, złożone węglowodany wysokiej jakości, błonnik, witamin i mikroelementy. Ich skład pozwala zmniejszyć obecne już reakcje uczuleniowe. Każda karmę, nawet tę hypoalergiczną, sprawdźmy pod kątem obecności składników uczulających naszego psiaka. Nie zawsze dobór nieuczulającej karmy jest możliwy, W takich sytuacjach pomóc może psi dietetyk. Inne rozwiązania, które mogą, ale nie muszą sprawdzić się w przypadku naszego psa to dieta BARF oraz karma wegetariańska., często sporządzona z ekologicznych upraw.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *