Sucha karma dla psa – jak dobrze wybrać?

Posted by on Kwi 16, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

acana-adult-dogNa rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów suchych karm dla psów. Nie ma karmy idealnej – nie każda będzie dobra dla każdego psa. Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla naszego psa?

Skład suchej karmy dla psów

Wybór najlepszej suchej karmy nie jest wcale takie prosty. W składzie większości z nich nie znajdziemy niezwykle ważnej informacji na temat ilości poszczególnych składników zawartych w pożywieniu. Najczęściej, sucha karma bazuje na składnikach zbożowych oraz innych roślin. A przecież nasi ulubieńcy to mięsożercy i to właśnie mięso powinno być podstawowym elementem ich diety. Ponadto, zboża zawierają białka niższej jakości, które są gorzej przyswajane o trawione niż białka mięsne.

Co powinno być w psiej karmie?

W psiej karmie powinno znaleźć się jak najwięcej mięsa. Zboża są tańsze, dlatego producenci tak chętnie dodają ich ogromne ilości do psiego jedzenia. Jeśli widzimy, że w składzie znajduje się mięso, wybierajmy te produkty, które otwarcie i wprost informują o tym, jaki rodzaj znajduje się w karmie oraz jak dużo jest owego mięsa. Jeśli informacje te nie są podane, możemy podejrzewać, że zamiast mięsa większość składników to zboża i mączka roślinna, czyli tzw. pokarmowe wypełniacze. Wybierajmy karmy zawierające pełne ziarna zbóż. Wartość suchej karmy podwyższają również rozmaite owoce i warzywa. Dalej pod względem ważności są składniki mineralne. Pamiętajmy – to ważny element, jednak nie tak ważny jak mięso.

Co nie powinno znaleźć się w suchej karmie?

Jeżeli zależy nam na zdrowiu i dobrej kondycji naszego psa, szerokim łukiem omijajmy wszystkie karmy, które w swoim składzie posiadają tłuszcze oraz mięso nieznanego pochodzenia, a także te, które nie są sprecyzowane w swojej nazwie, np. „mięso”, „drób” albo „zwierzęta”. Skoro producent nie chce wyjawić nam tak podstawowych informacji, to z pewnością nie ma się on czym pochwalić. Naszą czujność powinna zwiększyć również obecność konserwantów, substancji słodzących oraz sztucznych barwników, w szczególności zaś tych, które zakazano spożywać ludziom, a także rakotwórczych. Jakie to substancje? Na przykład BHT, BHA oraz Ethoxyquin, Galusan propylu (Propyl Gallate).

Czym jest rozdzielanie?

Warto wystrzegać się produktów, na których producenci rozdzielają różne elementy tego samego składnika tak, by wizualnie produkt wydawał się bardziej wartościowy i bogatszy w elementy. Poszczególne elementy w liście składników pojawiają się bowiem w kolejności od tych, których jest najwięcej do tych, których jest najmniej. Na przykład ryż biały, brązowy, otręby ryżowe, mączka ryżowa są przecież częściami tego samego składnika, czyli ryżu. Jednak takie rozdzielenie spowoduje, że jeżeli udział ryżu jest bardzo duży, to rozdzielony, znajdzie się na niższych pozycjach, a na pierwszej pojawi się np. „mięso drobiowe”. Z tego powodu, analizując tabelkę ze składem karmy, warto połączyć poszczególne elementy tego samego składnika i na tej podstawie oszacować, czego jest naprawdę najwięcej. Jakie inne chwyty stosują niektórzy producenci? Przyjrzyjmy się takiej liście produktów: kurczak, mączka z kurczaka, indyk, mączka z indyka, brązowy ryż, tłuszcz z kurczaka. Na pierwszym miejscu pojawia się „kurczak”, który odnosi się do świeżego kurczaka, który zawiera wodę usuwaną przecież w procesie produkcji. Prawidłowe miejsce tego składnika powinno znajdować się więc o wiele niżej na liście. To samo tyczy się indyka.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *