Rodzaje zatruć u psów

Posted by on Kwi 26, 2015 in Zatrucia, Żywienie Psa | 0 comments

Rodzaje zatruć u psówPrzyczyny zatruć u psów mogą być bardzo różne. Warto znać te, które mogą wyrządzić największe szkody naszemu psu i usunąć je z miejsc dostępnych dla ciekawskich czworonogów.

Zatrucia detergentami i innymi środkami domowymi

Detergenty to bardzo niebezpieczne środki nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Wybielacze i inne środki z chlorem lub nadtlenkiem wodoru powodują poparzenie błon śluzowych pyska i układu pokarmowego. W takich przypadkach nie wolno prowokować wymiotów, bowiem możemy tylko głębiej naruszyć przewód pokarmowy. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha oraz obfite ślinienie się psa. Z tego powodu wybielacze, zmiękczacze do tkanin powinny być umieszczone w miejscu niedostępnym dla zwierząt. Bardzo niebezpieczne są środki owadobójcze, które mogą uszkodzić nerki oraz układ nerwowy naszego pupila. Również w tym przypadku nie prowokujemy wymiotów u psa – bezzwłocznie jedziemy do kliniki weterynaryjnej. Silnie trujący jest też płyn do płukania ust i soczewek kontaktowych. Zjedzenie któregoś z nich przez psa wywołuje wymioty i ślinotok. Mogą pojawić się ataki drgawek lub śpiączka. Z kolei odmrażacz do zamków zawiera glikol etylowy, który powoduje drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, a nawet uszkodzenie nerek.

Przedmioty domowe oraz lekarstwa powodujące zatrucie u psa

Groźne dla psów są wszystkie urządzenia, w których znajdują się baterie. Znajdują się w nich toksyczne kwasy, które powodują owrzodzenia przełyku i żołądka. Przy tego rodzaju zatruciu pies bardzo mocno się ślini, wymiotuje, ma drgawki oraz traci apetyt. Również lekarstwa, które pomagają człowiekowi wyzdrowieć, psa mogą doprowadzić do poważnych schorzeń. Pamiętajmy, by podawanie lekarstw pozostawić specjalistom. Najbardziej niebezpiecznym lekiem jest paracetamol, który uszkadza wątrobę i może doprowadzić do śpiączki lub skończyć się śmiercią psiaka. Dusze szkody może wyrządzić połknięcie przez psa leku zawierającego kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon, piroxicam, ibuprofen i naproxen.

Jedzenie powodujące zatrucia u psów

Listę groźnych pokarmów należy rozpocząć od winogron, rodzynek, czekolady i innych produktów zawierających kakao. Objawy zatrucia teobrominą zawartą w kakao to wymioty, bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca oraz częste oddawanie moczu. W przypadku ciężkich zatruć zwierzęciu grozi zapalenie żołądka i jelit, a nawet zatrzymanie oddawania moczu. Z kolei zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Psom zaszkodzą ponadto pestki brzoskwiń i jabłek oraz rośliny, takie jak gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, aloes, czy bluszcz, a także kawa, alkohol, awokado, cebula, czosnek, guma do żucia i drożdże piekarskie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *