Pies z alergią pokarmową – jak go karmić?

Posted by on Kwi 25, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

pies-dietaAlergia pokarmowa to przypadłość u coraz większej liczby psów. Jeśli Twój pies ciągle się drapie, ma zaczerwienioną i podrażnioną skórę, skonsultuj się z weterynarzem. Przyczyną może być alergia pokarmowa.

Alergia pokarmowa jest dość trudna do zdiagnozowania, z tego powodu nigdy nie wdrażajmy leczenia na własną rękę. Nasze przypuszczenia na temat przyczyn objawów mogą być niesłuszne i w konsekwencji nasze działania mogą jeszcze bardziej zaszkodzić psu. Niezbędna jest wizyta u weterynarza, który wykluczy inne przyczyny, np. atopowe zapalenie skóry.

Dieta eliminacyjna i prowokacyjna dla psa z alergią pokarmową

Alergia pokarmowa to reakcja układu immunologicznego na jakiś składnik pokarmu, na przykład mleko, olej roślinny, skrobia, konserwanty czy mięso drobiowe lub wołowe. Pies ze stwierdzoną alergią pokarmową powinien zostać poddany jak najszybciej diecie eliminacyjnej, która polega na wykluczeniu z diety produktów, które mogą uczulać pieska. Na początku wprowadzamy jeden rodzaj jedzenia, jakiego psiak wcześniej nie jadał, na przykład mięso baranie. Minimum po miesiącu, gdy znikną wszystkie objawy uczulenia, zyskujemy pewność, że pies może je jeść. W następnych tygodniach dodajemy po jednym nowym składniku diety i obserwujemy reakcję pupila. Te produkty, które wywołają nawrót świądu musza zostać wyeliminowane z diety bezterminowo. Kolejne składniki wprowadzamy w odstępach 3-4 tygodniowych. Jest to proces żmudny i wymagający cierpliwości. Bardzo ważne jest, by w tym czasie pies nie otrzymywał od nas ani innych osób smakołyków, resztek jedzenia z talerza oraz nie podjadał jedzenia ze śmietnika. Innym sposobem jest dieta prowokacyjna. Karmimy psa przetestowanym pokarmem, który go nie uczula. Po ustąpieniu objawów alergii, podajemy pieskowi składnik, który myślimy, że go uczula. Jeśli w ciągu kilku tygodni objawy powrócą, usuwamy pokarm z psiej diety na zawsze.

Czym jest karma hypoalergiczna?

Na rynku bez problemu znajdziemy gotowe karmy dla psich alergików. Zawierają one między innymi niealergizujące białko hydrolizowane i łagodzące stany zapalne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Niestety, nie mamy pewności, że w karmie nie będzie znajdował się składnik uczulający. Jeśli jednak okaże się bezpieczna, możemy wprowadzić ją do diety eliminacyjnej. Dobra karma hypoalergiczna powinna zawierać jedno źródło wysokiej jakości białka i maksymalnie dwa źródła białka pochodzenia roślinnego. Powinna być także bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz mikroelementy i witaminy poprawiające stan sierści i skóry.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *