Otyłość u psów – uroda czy choroba?

Posted by on Kwi 14, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

Otyłość u psówOtyłość u psów może być równie groźna jak w przypadku ludzi. Może być symptomem informującym o schorzeniu lub jego następstwem.

Błędy żywieniowe w psiej diecie

Większość psów przybiera na wadze, ponieważ dostaje nieodpowiedni rodzaj karmy lub niewłaściwą ilość pokarmu. Pamiętajmy, że ilość jedzenia dla naszego psa powinna być dostosowana do jego trybu życia, na także dziennej dawki ruchu. Warto zwracać uwagę na to jaką karmę, jak dużo i jak często dostaje jeść nasz piesek. Nie może odbywać się to przypadkowo. Pies nie powinien mieć cały czas dostępu do karmy, a tym bardziej nie wolno mu dojadać między posiłkami. Jedzenie należy podawać psu w mniej więcej stałych porach, a nie wtedy, gdy zaczyna skomleć i upominać się o nie. Bezwzględnie należy wyeliminować również oddawania psu resztek z własnego talerza. Karma dla psów dostarcza im wszystkie niezbędne składniki energetyczne, witaminy oraz mikroelementy, których one potrzebują.

Naturalne przyczyny otyłości u psów

Psia otyłość może być związana z rasą oraz wiekiem naszego pupila. Niektóre rasy mają genetycznie większą predyspozycję do przybierania na wadze z powodu niskiej przemiany materii. Wraz z wiekiem, psy stają się mniej sprawne, a przez to mniej aktywne. Ich zapotrzebowanie energetyczne na przyjmowane pokarmy jest mniejsze. Jeżeli zauważymy, że nasz zwierzak nie gania już tak chętnie po podwórku, a zabawy z dziećmi i innymi psami zamienia na wylegiwanie się w salonie, musimy zmienić mu wielkość lub częstotliwość posiłków. Jeżeli tego nie zrobimy, nadmiar kalorii w organizmie zacznie się odkładać w postaci tkanki tłuszczowej. Ryzyko otyłości zwiększa się dwukrotnie po sterylizacji pieska. Zjawisko to częściej występuje wśród suczek, ponieważ mają one o 15% więcej tkanki tłuszczowej. Niestety naturalne przyczyny występują o wiele rzadziej niż te, na które bezpośrednio wpływa sam właściciel.

Otyłość i choroby

Jeżeli jesteśmy pewni, że nie popełniamy żadnych błędów żywieniowych w komponowaniu diety naszego zwierzaka, warto wybrać się do weterynarza. Otyłość może być spowodowana poważnymi chorobami, takimi jak niedoczynność tarczycy. Jak rozpoznać otyłość u naszego psa? Jest kilka sygnałów, które powinny zmorzyć naszą czujność, między innymi:

  • Trudności z poruszaniem
  • Krótki oddech
  • Niewyczuwalne żebra i brak przewężenia w pasie
  • Senność
  • Pogorszenie nastroju

Otyłość może doprowadzić do nadciśnienia, problemów z układem krążenia, wad słuchu, a w konsekwencji – skrócenia długości życia naszego pupila. Schorzenia niewiele różnią się od tych, które dotykają otyłych ludzi. Mogą pojawić się u nich stany zapalne stawów i kości, a zabiegi operacyjne są dla nich groźniejsze, częściej występują komplikacje i powikłania, zaś rany goją się dłużej.

Jak uniknąć otyłości u psów?

Najważniejsze, aby zapobiec otyłości u psa, jest jego racjonalne karmienie. Psiak powinien jeść dokładnie tyle, ile ma w misce. Nie wolno dawać mu ludzkiego jedzenia pomiędzy porami posiłku. Warto ważyć karmę, aby nie przesadzić z jej ilością. Dla psów różnych ras, ilość karmy będzie znacząco się różnić. Jako posiłek główny pupil powinien dostać tylko część wymierzonej racji, resztę możemy mu podawać w formie smakołyków. Jeśli pies zje wszystko, nie dodawajmy mu dodatkowej porcji. Należy również zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *