Odchudzić psa, ale jak?

Posted by on Kwi 26, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

odchudzic-psaPsy żyjące w miastach, często nie otrzymują odpowiedniej ilości ruchu. Wiele z nich jest nieprawidłowo karmionych lub po prostu – przekarmionych. W konsekwencji są narażone na otyłość. Jak jej przeciwdziałać, i co zrobić, gdy nasz pupil waży za dużo?

Jakich psów najczęściej dotyczy otyłość?

Otyłość to przypadłość najczęściej dotykająca psy w podeszłym wieku. Przyczyną jest spowolniony metabolizm. Jednak zdarza się to również u młodszych czworonogów i jest ona wynikiem złego żywienia oraz mało aktywnego trybu życia naszego pupila. Otyłość może być także spowodowana chorobami, takimi jak niedoczynność tarczycy, chora trzustka. Może być także związana z przyjmowaniem leków sterydowych lub hormonalnych. Niekiedy, otyłość może być uwarunkowana genetycznie.

Otyłość u psów – konsekwencje

Otyłość jest niezwykle groźna dla naszych domowych czworonogów. Organy wewnętrzne są nadmiernie otłuszczone. Może prowadzić to do niewydolności wątroby lub nerek, a także zaburzeń jelitowych. Pies z nadwagą może mieć choroby krążenia oraz zaburzenia pracy serca, bowiem serce szybciej się męczy. Kolejną grupą chorób związanych z otyłością są schorzenia układu oddechowego w postaci trudności z oddychaniem i zadyszek, a także schorzenia układu kostno-stawowego. Otyły pies ma kłopoty z poruszaniem się i jest bardziej podatne na chorobę cukrzycową i inne schorzenia.

Jak odchudzić psa?

Podstawową kwestią jest ustalenie, czy nasz pies ma nadwagę, czy już otyłość. Z nadwagą mamy do czynienia, gdy masa ciała przekracza ok. 5% dopuszczalnej normy, natomiast z otyłością, kiedy masa ciała przekracza 20% normy. Zanim rozpoczniemy odchudzanie psa, odwiedźmy gabinet weterynaryjny. Rodzaj diety powinien być skonsultowany z profesjonalistą, gdyż sami możemy wyeliminować ważne źródło wartościowych składników i zamiast pomóc – zaszkodzimy naszemu zwierzęciu. Lekarz powinien przeprowadzić odpowiednie badania, na podstawie których oceni zaawansowanie otyłości a także wykluczy przyczyny chorobowe. Ponadto, przedstawi nam ewentualne przeciwwskazania oraz udzieli cennych rad i wskazówek. Odchudzanie psa to połączenie dwóch elementów: niskokalorycznej diety i dużej dawki ruchu. Na rynku dostępne są karmy light dla „puszystych” psiaków – mają obniżoną wartość energetyczną, a jednocześnie są pełnowartościowe. Jeśli weterynarz zaleci, można podawać psu dodatkowe witaminy, minerały, czy inne suplementy.

Odchudzanie psa – o czym pamiętać?

Po pierwsze, nie stosujmy drakońskich diet, a wszystkie zmiany wprowadzajmy powoli a jednocześnie konsekwentnie. Nie zalecamy również głodówki. W obu przypadkach pies może stać się agresywny, złośliwy i nieznośny. Warto ustalić stałe pory jedzenia i nie przygotowywać pokarmu w obecności psa. Ani właściciel, ani nikt z jego rodziny i otoczenia nie powinien dokarmiać zwierzaka. Jeśli mamy inne zwierzęta, pilnujmy, by nasz pies nie podkradał jedzenia innym lokatorom. Eliminujemy z diety psie przysmaki, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, odwiedźmy weterynarza.
Drugim równie ważnym elementem jest ruch. W ten sposób uda się pozbyć zbędnej tkanki tłuszczowej, a także poprawi stan mięśni, stawów, serca i układu krążenia. I tutaj pamiętajmy o umiarkowaniu, obciążony organizm męczy się szybciej. Niech wspólne bieganie, aportowanie czy inne aktywności będą przede wszystkim dobrą zabawa dla psiaka, nie zaś – wojskową musztrą.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *