Mój pies zatruł się paracetamolem

Posted by on Kwi 28, 2015 in Zatrucia, Żywienie Psa | 0 comments

zatrucieZnany lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy może być niebezpieczny dla naszych czworonogów. Z tego powodu zawsze chowajmy leki w miejsca niedostępne dla zwierząt i nie leczmy ich na własną rękę.

Dawki toksyczne dla psów

Zatrucie paracetamolem u psów może wystąpić już przy dawce 100 mg/kg masy ciała. Wraz ze wzrostem dawki, objawy będą bardziej wyraźne i niepokojące. Szczególnie wrażliwe są młode oraz stare psy. Dla nich groźne jest już zjedzenie 10 mg paracetamolu na kilogram masy ciała. Podanie jednej tabletki paracetamolu 500 mg może skończyć się śmiercią psa.

Objawy zatrucia paracetamolem przez psa

Pies z objawami zatrucia paracetamolem daje znaki, które powinny nas zaalarmować. Wśród nich znajdują się wymioty, biegunka oraz bolesność jamy brzusznej. Może pojawić się u niego ślinotok, a także methemoglobinemia i związana z nią anemia, sinica oraz czekoladowe zabarwienie krwi. W konsekwencji może dojść do toksycznego uszkodzenia wątroby, a w najcięższych przypadkach nawet do śmierci. Objawy zazwyczaj pojawiają się po kilku godzinach od zatrucia. Równie ważna dla przeżycia psa staje się nie tylko pierwsza doba, ale również następna. Dlaczego? W przypadku wystąpienia zatrucia paracetamolem, dopiero po 24 godzinach od zażycia rozpoczyna się toksyczne uszkodzenie wątroby, które bardzo często jest nieodwracalne i kończy się śmiercią. Psy, które udało się uratować, jeszcze przez wiele miesięcy mogą borykać się z problemami z wątrobą. Czasem wątroba nie jest w stanie całkowicie się zregenerować i problemy z tym narządem pies ma do końca życia.

Leczenie psa z zatruciem paracetamolem

Lek podawany przy zatruciach paracetamolem nosi nazwę N – acetylocysteiny. Dodatkowo, psu podaje się węgiel aktywowany, metioninę, siarczan sodu, błękit metylenowy oraz inne leki, które mają zapobiec powstaniu szkodliwych metabolitów, a także przyspieszyć ich eliminację. Jeżeli zatrucie zostanie wykryte i zdiagnozowane szybko, należy sprowokować wymioty lub wykonać płukanie żołądka naszego czworonoga.

Pamiętajmy, że to, co jest dobre dla ludzi nie zawsze musi być dobre dla naszego psa. Leczenie psa lekami dla ludzi może spowodować więcej szkód aniżeli korzyści. Tyko weterynarz posiada odpowiednią wiedzę i może zalecić podanie jakiegoś lekarstwa z naszej apteczki. Jednak z pewnością nie będzie to paracetamol. Leczenie naszego psa pozostawmy lepiej specjalistom, zaś sami zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie naszej domowej apteczki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *