Mój pies połknął domowy przedmiot – co robić?

Posted by on Kwi 27, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

Mój pies połknął domowy przedmiot  – co robićMałe, łatwe do przegryzienia na małe kawałki zabawki są dla psów bardzo niebezpieczne. W czasie zabawy pies może się nimi zadławić. Co wtedy robić?

Jaką zabawkę dla psa wybrać?

Najważniejsze, by kupować zabawki dla psów w sklepach zoologicznych lub w innych sprawdzonych źródłach. Bezpieczne zabawki są wykonane z nietoksycznych materiałów, które nie są zagrożeniem dla psów. Unikajmy zabawek lateksowych, bo połknięte mogą zacząć uwalniać szkodliwe związki. Z kolei zabawki pluszowe zostaną bardzo szybko rozerwane na strzępy i szybko będziemy musieli zakupić kolejną zabawkę. Jeśli nie chcemy, aby nasz pies gryzł nasze buty i ubrania, nie dawajmy mu ich do zabawy. Pies nie rozróżnia, nowych od starych i wysłużonych butów, a tym samym nie odróżni butów, którymi wolno mu się bawić od tych, których ruszać nie powinien. Polecane zabawki do średniej wielkości piłki lub gumowe zabawki z ukrytymi w środku zabawkami, jak choćby kong.
Oczywiście, nie da się ustrzec żadnego właściciela przed przykrymi niespodziankami w postaci pogryzionych kapci albo rozszarpanej poduszki. Najważniejsze to nauczyć psa, żeby takie wypadki się nie powtarzały.

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

Jeżeli pies zjadł przedmiot, taki jak skarpetka, reklamówka, folia, piłka, powinniśmy naj najszybciej sprowokować wymioty (do 30 minut od połknięcia). W tym celu można podać psu łyżkę stołową wody utlenionej bezpośrednio do pyska. Jeżeli nie mamy w domu wody utlenionej, użyjmy bardzo słonej wody. Proporcje należy dostosować do wielkości psa. Prowokowanie wymiotów jest dobre, gdy pies połknął ciało stałe, ale nie wolno go stosować w przypadku toksycznych płynów lub substancji żrących, ponieważ wtedy podwójnie narażamy przełyk pupila na działanie toksycznego związku. Sznurki i tasiemki możemy spróbować wyciągnąć za wystający z pyska koniec, jednak tylko do czasu aż wyczujemy opór – możemy bowiem uszkodzić ograny wewnętrzne. Jeżeli nie wiemy, jak dawno temu doszło do połknięcia przedmiotu, pozostaje nam obserwacja psa. W razie jakichkolwiek zmian w zachowaniu bezzwłocznie udajmy się do weterynarza. Pies powinien wydalić ciało obce w ciągu 2 dób.

Leczenie zatrucia ciałem obcym

Weterynarz musi zrobić prześwietlenie w celu dokładnej lokalizacji ciała obcego. Mały przedmiot można usunąć przez podanie oleju parafinowego. W cięższych przypadkach pozostaje tylko operacja prowadzona pod narkozą. Odradza się podawanie psu środków przeczyszczających, ponieważ spowoduje to dalsze odwodnienie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *