Mój pies nie chce jeść suchej karmy

Posted by on Kwi 22, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

dry-food1Niechęć do zjadania suchej karmy może być spowodowana dolegliwościami zdrowotnymi psa lub błędami żywieniowymi właściciela. Warto jednak zachęcać naszego pupila do spożywania tego typu pokarmu.

Dlaczego pies powinien jeść suchą karmę?

Dając psu suchą karmę możemy mieć pewność, że dostarczymy mu wszystkich potrzebnych mu witamin i mikroelementów oraz zbilansujemy proporcje składników odżywczych. Takiej pewności nie mamy, karmiąc zwierzę domowym jedzeniem przygotowanym przez nas samodzielnie. Gdy pies je chrupki, nie tylko dostarcza sobie energię na cały dzień, ale również usuwa z zębów osad nazębny, zapobiegając tym samym tworzeniu się kamienia. Sucha karma jest dostępna i wygodna – możemy dać ją psu w czasie podróży i właściwie w każdym miejscu.

Gdy pies nie chce jeść suchej karmy

Przyczyn niechęci do jedzenia karmy może być wiele. Po pierwsze, pamiętajmy o tym, by już od młodości, szczeniak był przyzwyczajany do urozmaiconej diety – nie podawajmy mu wyłącznie tego, co najbardziej mu smakuje. W przeciwnym wypadku, nasz piesek może zacząć wybrzydzać i odmawiać wielu rodzajów jedzenia. Zdarza się również, że pies nie chce jeść suchej karmy, ponieważ bolą go zęby, ma podrażnione dziąsła lub owrzodzenia w pysku, a gryzienie twardych chrupek sprawia mu ból i powoduje dyskomfort. Jeżeli nie zmieniamy smaku i rodzaju karmy, po pewnym czasie pies może być znudzony ciągle tym samym smakiem.

Naucz psa jeść suchą karmę

Ustalenie odpowiedniej przyczyny niechęci psa do suchego pokarmu jest kluczem do sukcesu w zmiany nawyków żywieniowych. Pamiętajmy, by zawsze poradzić się doświadczonego lekarza weterynarii, który wykluczy przyczyny o podłożu zdrowotnym. Jeżeli stwierdzi on, że nasz zwierzak ma zapalenie dziąseł lun owrzodzenia w pysku, wyleczenie tych schorzeń powinno wyeliminować problem z niejedzeniem karmy. Jeśli zaś lekarz wykluczy przyczyny zdrowotne, trzeba spróbować innych metod. Jest ich co najmniej kilka:

  • Do mokrego pokarmu stopniowo dodajemy coraz więcej suchego jedzenia;
  • Zakup karmy od innego producenta – psu może nie odpowiadać konkretną marka, inną zaś będzie się zajadać;
  • Polewamy suchą karmę wywarem z mięsa, olejem lub tranem dla psów w celu polepszenia jej smaku;
  • Podajemy psu tzw. karmy dla wybrednych psów – niektórzy producenci mają taki rodzaj karmy w swojej ofercie ;
  • Wsypujemy karmę do miski psa bez podawania innych pokarmów. Takie „przegłodzenie” szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym może skutecznie przekonać psa do skuszenia się na psie chrupki;

Sucha karma powinna być podstawowym elementem żywienia naszego pupil. Warto mimo wszystko urozmaicać psią dietę, ponieważ nikt nie lubi ciągle jeść tego samego. Powinien on dostawać także inne rodzaje pożywienia, na przykład mięso, warzywa czy mokrą karmę. Pamiętajmy również, aby wszystkie zmiany nie były rewolucjami, lecz wprowadzane były stopniowo. Zbyt drastyczna zmiana diety może skutkować problemami trawiennymi, takimi jak biegunka czy wzdęcia.

W nauce jedzenia suchej karmy ważna jest nasza konsekwencja i nieugiętość. Pies będzie z pewnością próbował wymóc na nas, abyśmy podali mu jego ulubione jedzenie. Jeśli ulegniemy, pies nauczy się, że jego metoda skutkuje i trudniej będzie namówić go do zjadania suchej karmy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *