Jedzenie dla suk w ciąży i karmiących

Posted by on Kwi 20, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

Jedzenie dla suk w ciąży i karmiącychW czasie ciąży oraz tuż po niej suki potrzebują większej ilości energii, którą należy dostarczyć im w postaci większej ilości najlepszej jakości jedzenia. Dostarczą im odpowiednich składników odżywczych.

Dieta suczki przed ciążą

O dobrą kondycję przyszłej psiej mamy należy zadbać jeszcze przed planowanym zapłodnieniem. Aby jej młode były zdrowe, sama musi być zdrowa i dobrej formie. W ostatnim tygodniu przed zapłodnieniem warto zwiększyć liczbę kalorii w posiłkach oraz zwiększyć porcję białka w jedzeniu.

Psia dieta w czasie ciąży i karmienia

Ciąża u suk trwa nieco ponad 2 miesiące. W pierwszym miesiącu dieta powinna być zbliżona do tej sprzed ciąży. Jednak w drugiej połowie ciąży warto zadbać o dostarczenie jej dużej dawki kalorii i stopniowe zwiększanie liczby mniejszych posiłków pomiędzy głównym – w tym czasie płody rosną każdego dnia, przez co dawka żywieniowa ciężarnej suki może wynieść nawet dwukrotność porcji wyjściowej. Wtedy również jej masa powinna zwiększyć się o ok. 1/5. Jest to bardzo dobry znak świadczący o prawidłowym przebiegu ciąży. Powiększenie masy ciała o kilkanaście, do 20 procent jest jak najbardziej pożądane – świadczy o prawidłowym przebiegu procesów fizjologicznych. Nie wystraszmy się, gdy na kilka dni przed rozwiązaniem suka nie będzie chciała jeść. Jest to spowodowane wielkością szczeniaków w jej brzuchu, które powodują ucisk i ogólny dyskomfort psiej mamy. Podczas laktacji u suki wzrasta zapotrzebowanie na białko oraz energię niezbędną do regeneracji organizmu po ciąży i porodzie. Należy wzbogacić dietę suki o ten element. Dalej podajemy większą liczbę małych posiłków zamiast jednego dużego.

Suplementy w diecie

Ciężarne i karmiące suki należy zaopatrzyć w odpowiedni zapas witamin i mikroelementów, które poprawią kondycję jej samej, jak i urodzonych przez nią szczeniąt. Niedobór witaminy A może spowodować poronienia i wczesne porody – suczka nie doniesie ciąży. Retinol występuje w jajach, nabiale, wątrobie, marchwi i pomidorach, także w tranie. Z kolei brak obecnych na przykład w wątrobie witamin z grupy B zaburza wzrost płodów, a niedobór witaminy E zakłóca czynności metabolicznych i rozrodczych. Bogate w nią są choćby jaja i tran. Bardzo ważnej jest również dostarczenie matce Żelaza, Wapnia, Fosforu, Cynku, Miedzi, Selenu i Potasu, które poprawiają kondycję ciężarnej suki oraz kondycję jej potomstwa. Ich niedobory niekorzystnie odbiją się na samopoczuciu ciężarnej oraz zdrowiu jej potomstwa.

Dietę ciężarnej suczki zawsze należy skonsultować z weterynarzem tak, by była dopasowana do jej indywidualnych potrzeb. Z pewnością powinny się w niej znaleźć takie składniki, jak: mięso, oleje, warzywa, jaja, wątroba, nabiał oraz glony morskie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *