Dieta w zaburzeniach zachowania psów

Posted by on Kwi 21, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

Dieta w zaburzeniach zachowania psówCzy dieta ma wpływ na zachowanie psa i jego samopoczucie? Zdecydowanie tak. Brak odpowiednio dobranego pożywienia może prowadzić do zaburzeń behawioralnych.

Wiedza na temat wpływu diety na zachowanie psów jest wciąż niewielka, jednak powstaje coraz więcej prac oraz teorii naukowych na ten temat. Szczególnie istotne stało się na przykład zbadanie zachowania agresywnych i lękliwych psów w zależności od rodzaju przyjmowanego pokarmu. Są to niezwykle ciekawe i pouczające analizy.

Serotonina i jej znaczenie

Serotonina to hormon będący jednym z głównych neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego oraz układu pokarmowego. Ma wpływ na popęd seksualny oraz reguluje potrzebę snu oraz apetyt. Brak serotoniny może powodować depresję. Serotoniny nie można dostarczyć organizmowi w postaci gotowego suplementu, jednakże można podawać suplementy z zawartością 5 – HTP (5 – hydroksytryptofan – jednego ze składników, z którego serotonina powstaje. Jest najlepszym i najbardziej skutecznym budulcem serotoniny. To właśnie ten hormon uznawany jest za najważniejszy element kształtujący zachowania psów.

Środowisko i dieta – ważne czynniki dla psów

Naukowcy przeprowadzili badania wykorzystując różnorodne, jakościowo bogatsze i uboższe diety. Modelowano również liczbę kontaktów z ludźmi i innymi psami, a także stabilność środowiskową. W wyniku tych obserwacji stwierdzono, że układ nerwowy zwierząt reaguje na zmianę jakości pożywienia, co miało wpływ między innymi na poziom agresji psów. Reakcja ta zmieniała się również w zależności od liczby i rodzaju kontaktów wewnątrz- i międzygatunkowych. Na przykład, pies karmiony bardziej wartościowym pożywieniem wykazuje większą potrzebę kontaktów socjalnych. Jest wtedy spokojny i grzeczny. Jeśli nie umożliwimy mu interakcji, pies będzie samotny i odizolowany – może dojść do zachowań o charakterze agresywnym. Pies karmiony jedzeniem niskiej jakości staje się niespokojny i rozdrażniony. Takie zwierzę nie powinno wchodzić w interakcje z innymi, lepiej pozostawić go samemu, by się uspokoił. Z kolei zwierzę karmione gorzej niż dotychczas stanie się rozdrażnione i niespokojne. Podsumowując, dieta oraz środowisko kształtują w dużej mierze zachowanie naszego pupila.

Skład diety przy zaburzeniach behawioralnych

Nie wiadomo, czy zmniejszenie ilości białka w diecie psów z zaburzeniami zachowań ma aż tak wielkie znaczenie. Jednakże, faktem jest, że zmniejszenie ilości białka doprowadziło do uzupełnienia kaloryczności posiłku tłuszczem, co uspokoiło zwierzęta. Z kolei nadmiar cholesterolu powoduje nadmierną impulsywność. Tak więc, warto zapewnić naszemu psu odpowiednią porcję cholesterolu, który pobudzi produkcję hormonu 5 – HT (serotoniny) wpływającego pozytywnie na równowagę emocjonalną naszego podopiecznego. Ważne jest również, aby zapewnić psu odpowiedni poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega – 3, kwasu liponowego oraz witaminy C, E oraz B6. Komponując nową dietę dla swojego podopiecznego, właściciel powinien pamiętać o tym, aby wprowadzać ją stopniowo, a nie gwałtownie. Radykalna zmiana może przynieść odwrotne skutki.

Zaburzenia behawioralne to nie tylko procesy chemiczne w organizmie, ale również szereg zaniedbań ze strony człowieka. W parze z dieta musi iść konsekwentna praca z psem. Tylko taki duet zapewni poprawę zachowania psiaka.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *