Dieta BARF – rewolucja w psim żywieniu

Posted by on Kwi 24, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

Dieta BARF – rewolucja w psim żywieniuBARF to skrót od angielskiej nazwy „Biologically Appropriate Raw Food”, czyli „ odpowiednie biologicznie surowe jedzenie”. Dieta BARF to alternatywa dla tradycyjnego sposobu żywienia psów.

Czym jest dieta BARF?

Ideą diety BARF jest maksymalne zbliżenie psiej diety do tego, co jadłby on w naturalnych warunkach i co jedli jego dzicy przodkowie. Jej podstawą jest surowe jedzenie. Ważne, by jej składniki były urozmaicone i w odpowiednich proporcjach. Podawanie zwierzęciu surowym pokarmem pozwala dostarczyć mu minerały, kwasy tłuszczowe i inne składniki pokarmowe. Ponadto, nie dajemy psu sztucznych konserwantów, barwników i innych „wypełniaczy”. Eliminujemy obecne w wielu karmach produkty zbożowe, które mogą doprowadzić do chorób u psów, np. zaburzenia poziomu cukru we krwi. W surowym jedzeniu znajdują się odpowiednie enzymy, bakterie i przeciwutleniacze.

Dieta BARF – proporcje i składniki

Dieta BARF składa się z surowych owoców oraz warzyw, a także surowego mięsa. Te pierwsze są źródłem witamin i minerałów, to ostatnie – wysokiej jakości białka. Od czasu do czasu można podać psu surowe kości. Należy robić to pod kontrolą, aby pies się nie udławił. Bardzo ważne są proporcje. Najlepiej, by nasz piesek dostawał:

  • surowe kości i mięso (60%)
  • rozmaite warzywa (15%)
  • podroby (10%)
  • surowe dodatki, np. jaja, algi, jogurt, olej rybi, twaróg itp. (10% )
  • owoce (5%)

Pamiętajmy, by przed podaniem zmiksować owoce i warzywa, gdyż psi układ pokarmowy nie jest przystosowany do ich trawienia w całości. Pokarm roślinny powinien być zbliżony do diety zwierząt roślinożernych żyjących w naturze, które mógłby zjeść dziki pies. Zmiksowane warzywa i owoce są bez problemu trawione, a zawarty w nich błonnik wpływa na lepszą pracę jelita grubego.

Czego nie podawać psu w diecie BARF?

Nie wolno karmić psa twardymi, gotowanymi gośćmi starych zwierząt, ani podawać mu cebuli, gdyż powoduje ona anemię. Ograniczajmy liczbę podawanych psu brokułów, kalafiora, kapusty, rzodkwi czy chrzanu. Zbyt duże ich ilości wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie tarczycy. Z kolei nadmiar fasoli, grochu i ziemniaków może spowodować rozstrój żołądka. Pozostałe warzywa możemy podawać psu w niemal nieograniczonych ilościach.

Dieta BARF – dla każdego psa?

Dieta BARF może być stosowana u zwierząt w każdym wieku. Może zdarzyć się, że psy przyzwyczajone do jedzenia karmy lub domowego jedzenia nie będą chciały zjadać surowizny. Mogą źle reagować na nowy pokarm – znając przyczynę możemy odpowiednio zmodyfikować dietę BARF. Z kolei surowe kości nie są najlepsze dla starszych i chorych psów oraz szczeniąt. Mogą spowodować wystąpienie zaparć, dlatego lepiej je zmielić przed podaniem lub całkowicie wykluczyć. W tym drugim przypadku pamiętajmy, aby zastąpić to źródło wapnia jakimś innym, np. produktami mlecznych. Oczywiście, mięso dla psa musi być zdrowe, świeże i dopuszczone do spożycia.

Wady i zalet diety BARF

W diecie BARF dostarczamy psu wszystkie potrzebne mus składniki w naturalnej, a nie przetworzonej formie. Dieta BARF ma korzystny wpływ na zdrowie i kondycję naszego psa. Dodaje mu energii, witalności. Jego skóra, futro oraz zęby stają się piękne i zdrowe. Zwiększa się również odporność psa i zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej – w jej miejsce pojawia się tkanka mięśniowa. Dieta ta jest tańsza i zmniejsza koszty późniejszego leczenia weterynaryjnego. Niestety, jej przygotowanie jest bardzo uciążliwe i pracochłonne. Pies również mocniej się brudzi tego typu jedzeniem – należy nie tylko regularnie sprzątać okolice miski pupila, ale również jego samego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *