Czy starszy pies wymaga szczególnego żywienia?

Posted by on Kwi 17, 2015 in Żywienie Psa | 0 comments

Czy starszy pies wymaga szczególnego żywieniaPies zaczyna się starzeć średnio od 8-10 roku życia. Wszystko zależy od wielkości i rasy zwierzęcia. Pies-senior wymaga specjalnej diety.

Najważniejsze w żywieniu starszych psów jest optymalizacja ich wagi – zapobieganie tyciu lub chudnięciu. Powinien otrzymać odpowiednią ilość cennych witamin i mikroelementów, które pozwolą mu pozostać w jak najlepszej formie. Zdrowe żywienie to również większe prawdopodobieństwo dłuższego życia naszego pupila w pełnym zdrowiu, z dala od groźnych chorób.

Zasady żywienia starszych psów

Istnieje kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować, układając dietę dla starszego pieska. Po pierwsze, u takich zwierząt aktywność fizyczna spada, a metabolizm staje się coraz wolniejszy, w związku z czym zmniejsza się zapotrzebowanie na składniki energetyczne. Starsze psy mają skłonność do gromadzenia tkanki tłuszczowej, co może skutkować nadwagą, a potem – otyłością. Z tego powodu powinniśmy zmniejszyć liczbę podawanych kalorii – dzienna ilość energii powinna wynosić o 20% mniej niż w przypadku dorosłego osobnika. Najczęściej psiaki mają nadal dobry apetyt, jednak niektóre przestają chętnie spożywać pokarmy. Jest to spowodowane przytępieniem zmysłów smaku i węchu, stają się wybredne. Uważajmy, aby nasz niejadek nie stracił zbyt wiele na wadze, ponieważ jego odporność i siły mogą stać się niepokojąco małe. U psów w podeszłym wieku wzrasta także zapotrzebowanie na białko. Zapewnijmy psu wysokiej jakości, łatwo przyswajalne białko. Znajdziemy je w rybach oraz w drobiu.

Co wyłączyć, a co dodać do diety starszego psa?

Z wiekiem spada zdolność przyswajania niektórych składników. Z tego też powodu, bardzo ważne jest dostarczanie psu mikroelementów i witamin w większej ilości. Dawajmy pieskowi pokarm bogaty w cynk, a także witaminy E, B oraz C. Starszym psom nie powinniśmy podawać kości. Dobrze jest natomiast podawać otręby, gdyż zawarty w nich błonnik zapobiega zaparciom i pobudza metabolizm. Zamiast jednego dużego posiłku, lepiej jest podzielić go na trzy mniejsze porcje. Dla starszych psów polecana jest specjalna karma dla seniorów. Jest ona przystosowana do potrzeb psa w podeszłym wieku i dostarcza mu niezbędnych w tym okresie życia mikro- i makroelementów. Zawiera przeciwutleniacze opóźniające proces starzenia. Chrupki są niewielkich rozmiarów po to, by ułatwić gryzienie psim emerytom. Można polać ją wywarem z mięsa lub olejem, by była smaczniejsza (opcja dla niejadków) oraz miększa (opcja dla psów z wypadającymi zębami i innymi problemami jamy ustnej).

Odpowiednia dieta pomoże dożyć naszemu psu sędziwych lat w zdrowiu i dobrej kondycji, a także pomoże mu uniknąć wielu schorzeń.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *