Czy pies może zatruć się rodzynkami?

Posted by on Kwi 15, 2015 in Zatrucia, Żywienie Psa | 0 comments

Czy pies może zatruć się rodzynkamiNiewiele osób wie o tym, że dla psów bardzo niebezpieczne jest zjedzenie rodzynek. Po spożyciu zbyt dużej ilości może nastąpić zatrucie. Co wtedy robić?

Rodzynki i winogrona – kiedy są niebezpieczne?

Toksyczna dawka rodzynek wynosi 11,5 grama, czyli kilkanaście sztuk na 1 kilogram masy ciała. Groźne dla psa są nie tylko rodzynki, ale również świeże winogrona – toksyczna dawka to 30 g/kg masy ciała. Trujące są winogrona z pestkami i bez, kupowane i te z domowych ogródków i winnic, Co tak bardzo nie pasuje psiemu organizmowi? Tego właśnie nie wiadomo. Co więcej, naukowcy zauważyli, że na niektóre zwierzęta zjedzenie rodzynek nie ma żadnego wpływu. Niestety, nie ma wśród nich psów. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno podawać naszym czworonogom rodzynek ani winogron nawet w najmniejszych ilościach. Nie ma bowiem pewności, jak szybko tajemniczy, trujący składnik wydalany jest z organizmu oraz, czy ich wpływ się nie sumuje.

Objawy zatrucia rodzynkami

Pierwsze objawy to utrata apetytu, wymioty, biegunka, bóle brzucha i zapalenie żołądka i jelit. W kale lub wymiocinach można zauważyć częściowo strawione rodzynki. Objawy te mogą pojawić się kilka godzin po zjedzeniu. Kolejne symptomy to apatia oraz osłabienie. W dalszej perspektywie może pojawić się niewydolność nerek, a w najcięższych przypadkach nawet bezmocz. We krwi znajduje się wysokie stężenie azotu mocznikowego, wapnia, fosforu i kreatyniny. Z powodu zatrucia rodzynkami część psów umiera. Po przeprowadzonej sekcji zwłok wielu psów z zatruciem okazało się, że w ich organizmach znajdował się niezidentyfikowany brązowy pigment w komórkach nabłonka nerek, a także zaawansowane zwapnienie kanalików nerkowych.

Leczenie zatrucia rodzynkami u psów

Leczenie powinno rozpocząć się możliwie jak najszybciej od chwili zjedzenia rodzynek lub winogron przez pieska – najlepiej do dwóch godzin. Weterynarz powinien podać środek na wymioty, taki jak apomorfina lub nadtlenek wodoru. Ma to na celu ochronę żołądka przed stanem zapalnym błony śluzowej, wynikającym z oddziaływania na nią rosnącej ilości azotu mocznikowego. Należy również podać węgiel aktywny, by zaadsorbować pozostałe w przewodzie pokarmowym toksyny. Drogą dożylną do organizmu wprowadza się płyny, by zapobiec niewydolności nerek. Najważniejsze są działania podjęte w pierwszej dobie od spożycia rodzynek, jeśli w tym czasie nie podejmiemy odpowiednich i skutecznych działań, komórki nerek ulegną nieodwracalnym zmianom martwiczym, a na pomoc będzie już za późno. W celu oczyszczenia krwi z toksyn lekarz weterynarii może także wykonać hemodializę bądź dializę otrzewnową.

Rokowania dla psów po zatruciu rodzynkami

Opisane powyżej działania bardzo często powodują powrót do zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela. Najgorsze rokowania są w przypadku psich pacjentów z występującym bezmoczem lub skąpomoczem. Jest to dowód na głęboki stopień zmian w nerkach. Bardzo osłabione zwierzęta z problemami ruchowymi również najprawdopodobniej nie wrócą do zdrowia i zakończą życie w cierpieniu.

Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać, że nie wolno dawać psu rodzynek i winogrona. Jeśli pies zje dużą ilość rodzynek, niezbędna jest natychmiastowa interwencja weterynarza. Od niej zależy zdrowie i życie naszego psiaka.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *