Czy pies może zatruć się ołowiem?

Posted by on Kwi 30, 2015 in Zatrucia, Żywienie Psa | 0 comments

Czy pies może zatruć się ołowiemWiele produktów zawierających ołów zostało wycofanych z użycia. Niestety, wciąż zdarzają się zatrucia ołowiem nie tylko wśród ludzi, ale i zwierząt.

Nasz czworonożny przyjaciel może mieć kontakt z ołowiem, na przykład w czasie remontu, kiedy używamy farb i innych produktów zawierających ołów. Wiadomo, wiele ciekawskich psiaków uwielbia wciskać nos wszędzie, gdzie tylko poczuje nowy zapach. Należy jednak skutecznie uniemożliwić taką ciekawość, bowiem może ona mieć bardzo przykre konsekwencje na psa. Pies nie musi wcale chcieć posmakować farby. Wystarczy, że ubrudzi sobie nimi sierść i po jakimś czasie zacznie lizać swoje futro. Poza środkami chemicznymi, źródłem ołowiu w naszym domu mogą być połknięte przez małego psa ołowiane żołnierzyki.

Które psy są najbardziej narażone na zatrucie ołowiem?

Na zatrucie ołowiem narażone są w szczególności te z psów, które mają niedobory mineralne w diecie, a także psy starsze lub szczeniaki. Wiele zależy również od stanu fizjologicznego zwierzaka.
Osobniki młode, samice ciężarne i karmiące mają duże zapotrzebowanie na wapń są również w grupie szczególnego ryzyka, ponieważ transport ołowiu z przewodu pokarmowego ma miejsce przy udziale systemu transportującego jony wapnia. Po wchłonięciu do krwi, niemal 100% ołowiu jest transportowana na powierzchni erytrocytów. Niestety, w przypadku dalszego wzrostu ilości metalu we krwi, rośnie tzw. frakcja osoczowa, dzięki której ołów dociera do kolejnych narządów: nerek, wątroby, płuc, serca i tarczycy. W dalszej kolejności ołów dostaje się do mięśni i skóry, zaś po miesiącu większość ołowiu gromadzi się w kościach, gdzie zajmuje miejsce wapnia. Ołów może przeniknąć do mózgu, a także może znaleźć się w mleku karmiącej matki i w ten sposób dostać się do organizmów szczeniąt.

Objawy zatrucia ołowiem

Objawy zatrucia ołowiem można dość łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Mogą pojawić się równocześnie, ale nie jest to zasadą. Niemal we wszystkich przypadkach obserwujemy nieprzyjemny, silny ból brzucha. Wśród innych często pojawiających się objawów są, między innymi wymioty, i zaparcia na przemian z biegunką. Często psy wykazują okresowy i powtarzający się brak apetytu. Popadają w stan apatii, dostają drgawek i oczopląsu, a ich przełyk jest rozszerzony. Zdarza się, że psy stają się nadpobudliwe i nadmiernie głośne: piszczą, szczekają, ujadają, wyją.. Może dojść nawet do niezwykle groźnego porażenia.

Diagnostyka zatrucia ołowiem

Zatrucie ołowiem jest trudne w diagnostyce i często wynika z częściowych domysłów i przeczuć lekarza weterynarii. Warto zrobić psu zdjęcie rentgenowskie brzucha w celu wykrycia ewentualnych ciał obcych, które uwalniają metal. Pomoże również dokładny wywiad i badania pomocnicze, w tym badanie krwi, na podstawie którego można rozpoznać zatrucie, ale również ocenić stan zdrowia osłabionego psa. Z góry musimy być przygotowani na to, że żadne badanie nie jest w stanie dać nam całkowitej pewności, szczególnie w stanach przewlekłych. Niezbędne jest odnalezienie źródła ołowiu na przykład w domu i usunięcie go z miejsca dostępnego dla zwierzęcia. W leczeniu farmakologicznym używa się zazwyczaj środków chelatujących jony metalu, które ograniczą dalsze wchłanianie z przewodu pokarmowego oraz terapię objawową. Jeżeli pies połknął przedmiot z ołowiem, niezbędna będzie operacja i wyjęcie tego przedmiotu z układu pokarmowego psa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *